SAMPA Tedarikçi Ağını İŞİM’le Geliştirecek

Ekleme Tarihi 27.05.2022

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) KOSGEB’in Tedarikçi Geliştirme Programı kapsamında SAMPA Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. ikili iş görüşmeleri etkinliği düzenledi.

OSTİM OSB Bölge Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, KOSGEB Başkan Yardımcısı Recep Kılınç, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, SAMPA Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Üstündağ, İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Saraçoğlu, KOSGEB Teknoloji, Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Görkem Gürbüz, KOSGEB OSTİM Müdürü Hasan Şenel, KOSGEB Sincan Müdürü Ali Sevinç, SAMPA satın alma ve tedarikçi yetkilileri, KOSGEB uzmanları ve İŞİM üyeleri katıldı.

 

İŞİM Yerlileştirme Çalışmaları için Kamu ve Özel Sektörle işbirliklerine devam ediyor.

Programın açılış konuşmasında İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Saraçoğlu, İŞİM olarak kamu ve özel sektörde yer alan kurum ve firmaların ürünlerinin yerlileştirilmesi için önemli çabalar harcadıklarını iletti. Üye firmaların hem yurtiçi hem yurtdışı kurumlarla işbirliği görüşmeleri için programlar düzenlediklerini bildirdi. Bugünde SAMPA ile verimli bir programın geçmesini temenni etti.

 

OSTİM başarı örneği

Programın açılışında konuşan KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, OSTİM’in çok önemli bir başarı örneği olduğunu vurguladı. Kurt, “Yerlileştirme programımız ile amacımız, tedarikçi geliştirmede Türk yaklaşımını oluşturmak. SAMPA, Türkiye’nin yüz akı firmalarından biri. Katma değerli işler yapıyor. Ürünleri OSTİM’li firmalarla örtüşüyor.” dedi.

Bir yıl önce Tedarikçi Geliştirme Programını başlattıklarını ifade eden Kurt, “Bu tür çalışmalarla KOBİ’lerimiz ile büyük işletmeleri bir araya getiriyoruz. Üretim yapan büyük işletmelerin ihtiyacı olan yurt dışından tedarik ettikleri ara parçaları ülkemizdeki KOBİ’ler aracılığıyla üretimini yaptırarak yerli ve milli üretime katkı sağlamak istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

KOSGEB büyük katkı sağladı

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in kuruluşunun kooperatifle başladığını hatırlatarak, bugün; OSTİM OSB, OSTİM Vakfı, Ostim Teknopark, OSTİM Teknik Üniversitesi, kümelenmeler ve destekleyici kuruluşlarla doğan büyük bir ekosistem olduğunu vurguladı. Aydın, “Birbirini destekleyen, büyüten, katma değer oluşturan bu yapıyı biz OSTİM ekosistemi olarak tanımlıyoruz.” dedi.

Kuruluşundan itibaren KOSGEB’in OSTİM’de bulunan işletmelere çok büyük katkılar sağladığını dile getiren Aydın, KOSGEB Başkanı ve yöneticilerine teşekkür etti.

Satın alma ve Ar-Ge yetkililerinden oluşan SAMPA şirketi temsilcileri; çelik döküm, sıcak dövme, bağlantı elemanları, talaşlı işlem üretim parçaları, azdırma, diş taşlama, savunma, kauçuk, plastik enjeksiyon başlıklarından OSTİM firmalarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. 

İlgili Görseller