Pandemiden Sonra Bauma Fuarında Türk Damgası

Ekleme Tarihi 25.10.2022

Katılımcı firma sayısı olarak Almanya ve İtalya’dan sonra 234 firmayla en fazla katılımcıya sahip 3. Ülke Türkiye idi. İŞİM Kümelenmesi 35 firmamızda stantlı olarak fuarda katılımcı olarak yer aldılar.

Dünyadaki düzenlenen en büyük fuarlardan olan Bauma Münih 24-30 Ekim tarihleri arasında yoğun katılım ve ilgiyle düzenlendi. Fuar organizatörü Messe Mühnchen, %50’si uluslararası ziyaretçi olmak üzere 495.000’den fazla ziyaretçinin katıldığını söyledi. 55 futbol sahası büyüklüğünde alana sahip fuar, 60 ülkeden yaklaşık 3200 katılımcı ile gerçekleşti.

En son dizel ve elektrikle çalışan iş makinelerinin yanı sıra hidrojen yakıtı ve dijital yeniliklerde yer aldı. Fuar en son 2019’da düzenlendiğinde yaklaşık 620.000bin ziyaretçi katılım göstermişti. Messe München açıklamalarında, 2019’dan itibaren dünyanın Covid-19 salgını yaşadığını ve çok sayıda ticari fuarın ertelendiği ya da iptal edildiği göze alındığında , fuarın gidişatından heyecanlandıklarını söylediler.

Katılımcı firma sayısı olarak Almanya ve İtalya’dan sonra 234 firmayla en fazla katılımcıya sahip 3. Ülke Türkiye idi. İŞİM Kümelenmesi 35 firmamızda stantlı olarak fuarda katılımcı olarak yer aldılar.

Yarım milyona yakın ziyaretçinin katıldığı fuarda İŞİM Kümelenmesi olarak IV. URGE Projemiz kapsamında 21 firma, 32 kişilik bir heyetle katılım gösterdik.

Fuarın yanısıra heyetimiz Münih Başkonsolosumuz Mehmet Günay ve Ticaret Müşavirimiz Ali Bayraktar ile Müsiad Münih’de bir araya geldiler. Başkonsolosumuz ve Ticaret Müşavirimiz iş makineleri sektörü ile detaylı bir sunum ve bilgilendirme gerçekleştirdiler. Bilgilendirmenin ardından, planlanan program kapsamında Müsiad Münih üyeleri ve İŞİM URGE heyeti firmaları arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleşti. Küme Yönetim Kurulumuz ilgi ve desteklerinden ötürü Başkonsolumuza, Ticaret Müşavirimize ve Müsiad Münih yöneticilerine teşekkür plaketi takdim ettiler.

Yine fuar ziyareti haricinde İŞİM kümelenmesi olarak Mühih’de bir akşam yemeği düzenleyerek heyetimiz ve davetliler arasında görüşmeler gerçekleşti. Küme Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ayşe Saraçoğlu katılımlarından dolayı programa teşrif eden herkese teşekkürlerini iletti.

Fuarda yönetim kurulu üyelerimiz ile üye firmalarımızı ziyaret ettik. Katılımcı üyelerimizin birçoğu fuarın çok verimli geçtiğini dile getirdi.

32 kişi ile katıldığımız URGE heyetimizden birçok firma 4 gün boyunca fuarda birçok uluslararası firma ile görüşmeler gerçekleştirdiler. Bir sonraki fuarda katılımcı olarak yer almak istediklerini bildirdiler.  

Genel olarak değerlendirdiğimizde hem katılımcı hem ziyaretçi olarak Bauma Münih 2022 fuarı, pandeminin de etkisinin azalmasıyla oldukça başarılı ve verimli geçti. 

İlgili Görseller