OSTİM’in Üretim Gücü BAUMA’da

Ekleme Tarihi 20.05.2019

32. Uluslararası İnşaat Makineleri, İnşaat Malzemesi Makineleri, İnşaat Araçları ve Madencilik Makineleri İhtisas Fuarı BAUMA 2019 Almanya’nın Münih şehrinde geniş katılımla gerçekleşti. İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) Münih’te 30 firmayla temsil edildi.

3 yılda bir düzenlenen organizasyonun 8-14 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşen bu yılki etabına 63 ülkeden 3.700 firma katıldı. 2016’ya göre talebin arttığı sektörün en büyük buluşmasını, 200 ülkeden 620 bin kişi ziyaret etti. Türkiye; Almanya, İtalya ve Çin’den sonra 189 firmayla fuara en yüksek katılım gösteren dördüncü ülke oldu.

İŞİM, dünyanın en büyük ticaret fuarı olan etkinlikte, 30 üyesiyle ülkemizi temsil eden sivil toplum kuruluşlarından biri oldu. Küme, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) tarafından planlanan ‘Türkiye’nin Makinecileri’ adıyla hazırlanan stantta, Makine Sanayii Sektörü Platformu üyeleri; Türkiye İş Makineleri ve Distribütörleri Birliği (İMDER), Araç ve Araç Üstü Ekipman ve İş Makinaları Üreticileri Birliği Derneği (ARÜSDER) ile Türk makine sektörünün üretim ve tasarım kabiliyetlerini uluslararası katılımcılara anlattı.

İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim, Küme Koordinatörü Fevzi Gökalp ve Uluslararası Proje Koordinatörü Esma Akyüz, BAUMA 2019’da; dünyanın önde gelen sektör temsilcileri ve firmaların yöneticileri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirerek, üyeleri ve Türk iş ve inşaat makineleri sektörü hakkında detaylı bilgi verdi. Görüşmelerde; Almanya, Amerika, Kanada, Brezilya, Çin, Hindistan, İspanya ve İtalya’nın sektörel temsilcileri, Türk makine sektörünü dikkatle takip ettiklerini belirterek, ürün kalitesinin ticari potansiyele önemli katkı sunduğunu ifade etti, önümüzdeki dönem iş birliklerine yeşil ışık yaktı.

Bauma 2019’la ilgili değerlendirmelerde bulunan İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim, “Bauma, sektörümüzle ilgili dünyadaki teknolojik gelişmeleri en net şekilde takip edebildiğimiz bir etkinlik. Dijitalleşmenin sektörümüzde ciddi anlamda ağırlığını hissetmeye başladığımız günümüzde ülke olarak bu konuda acele etmemiz gerektiğini bir kez daha anladık. Katılımcı firmalarımızın dünyadaki bu eğilimi takip etmeye çalıştıklarını görmekten memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları sonucu ortaya çıkan Türk ürünlerinin, kalite olarak Avrupa’yla yarışır seviyede olduğunu ve ziyaretçilerden büyük ilgi topladığını kaydeden Rasim, “Diğer yandan buna paralel olarak, Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM), özellikle komponent üreticisi Türk firmalardan yaptıkları tedariklerden memnuniyeti dile getirdi.” dedi.

Yüzde 100 elektrikli HİCON 7 W ilgi odağı oldu

Dünyanın en büyük 50 iş makinesi üreticisinden biri olan ve küresel iş makineleri sektörüne yön veren İŞİM üyesi HİDROMEK, yeni ürünlerini Bauma 2019 Fuarı’nda tanıttı. HİDROMEK, fuarda tasarım ödüllü iş makinelerinin yanı sıra, yeni H4 serisi ekskavatörlerini, lastik tekerlekli yükleyiciyi ve toprak silindiri ürünlerini sergiledi. Yeni elektrikli ekskavatör HİCON 7 W, Bauma’da ilk kez görücüye çıktı. Akıllı, ekonomik ve çevre dostu olan araç, yüzde 100 elektrikli bir şehir ekskavatörü olarak geliştirildi.

 

kaynak--> http://www.ostimgazetesi.com/sektorel/ostimin-uretim-gucu-baumada-haberi-3516

İlgili Görseller