Maliyetler 'Ortak Satınalma' ile Azalıyor

Ekleme Tarihi 12.09.2017

Ortak Satınalma Organizasyonu Yönetim Kurulu, OSTİM OSB’de iş birliği toplantısı gerçekleştirdi. OSO Genel Müdürü Dr. Suat Sarı, bir firmanın OSO üzerinden yararlanması halinde; giderlerinde yüzde 9 tasarruf sağladığını kaydetti.

Günümüzde işletmelerin en önemli giderleri satınalma faaliyetlerinde gerçekleşiyor. Özellikle imalat sektöründe, girdi maliyetlerinin yüksekliği temel sorunlardan biri. Bunun yanı sıra taleplerin kısa zamanda, kaliteli ve ekonomik koşullarda sağlanması kurumsal verimlilik ve karlılık üzerinde etkili.

Ülkemizde şirketlerin bu maliyetlerini düşürmek ve tasarruf oranlarına katkı sağlamak amacıyla 13 yıldır hizmet veren bir yapı bulunuyor. OAİB Makine ve Aksamları İhracatçı Birliği tarafından kurulan Ortak Satınalma Organizasyonu (OSO), çetin rekabet koşullarında, üyelerine aradıkları nitelikte ürün ve hizmetler sağlıyor.

OSO, üreticilerin satın alma departmanlarını tek bir merkezde toplayarak, elde ettiği pazarlık gücü ile girdi maliyetlerini minimize edecek, bir aracı görevi üstleniyor.

Uygulamanın dünya genelinde 40 senelik bir geçmişi bulunuyor. OSO’nun ortaklarından biri de OSTİM’in ilk küme organizasyonlarından İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM).

OSO Yönetim Kurulu, İŞİM tarafından düzenlenen bir programla OSTİM’de ortak satınalmanın avantajlarını aktardı. Toplantıya katılan OSTİM küme yöneticileri ve firma sahipleri de OSO A.Ş.’ye taleplerini ve ihtiyaç duydukları ürün kalemlerini iletti.

Kümelerin gündemi ortak satınalma
OSTİM OSB Konferans Salonu’nda düzenlenen programda konuşan OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, ortak satın alma organizasyonunun uzun zamandır gündemlerinde olan bir konu olduğunu kaydetti. Sistemden bugüne kadar istedikleri ve bekledikleri verimi elde edemediklerini ifade eden Aydın, bunun yanı sıra OSO’daki olumlu yöndeki çabalara da dikkat çekti.

“Son yıllarda OSO’nun yeni yapılanması, yeni çabaları bizi de heyecanlandırdı. Bölgemizde biz de firmalarımızın rekabet güçlerini artırmak için çaba sarf eden bir kuruluşuz. Küme organizasyonlarıyla, firmalarımızı daha rekabetçi nasıl yaparız? Sorusuna cevap aramaktayız.” diyerek sözlerine devam eden Orhan Aydın, kümelerin yaptığı rekabet analizlerinde, en çok gündeme gelen konulardan birinin ortak satın alma olduğunu dile getirdi.

Aydın şunları söyledi: “Tedariğimizi ortak yapabilirsek, girdilerimizi daha ucuza temin edebilirsek, daha rekabetçi bir konuma geçebiliriz. Daha doğrusu eskiden Anadolu’daki tüccarlarının kullandığı, ‘mal satarken kazanılmaz, alırken kazanılır’ tabirinin bugüne taşınmış şekli diye düşünebiliriz. Bunu geliştirme anlamında OSO ile ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. İşini geliştirmeye odaklanmış 7 kümemiz var şuan. İş ve inşaat makineleri, savunma sanayii, kauçuk, medikal, enerji, haberleşme teknolojileri, raylı sistemler var. Buradaki firmaları da bir araya getirdiğiniz zaman nerden baksanız; bin, bin beşyüz firma var. Biz bunu harekete geçirip, çıktılarını sağlayamadık. Görüyorum ki OSO’da da inanılmaz aktif bir çalışma ortamı var. Yeni kataloğunuz, firmalarınız gerçekten heyecan verici. Yan yana geldiğimiz zaman buradan bir sinerji çıkacağına inanıyoruz. İnşallah bu toplantılar bunun bir başlangıcı olur. Sonuçların hepimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

“Amacımız girdi maliyetlerini azaltmak”
OSO A.Ş. Genel Müdürü Suat Sarı, Organizasyonun gelir, üye ve ortak sayısını artırmaya devam ettiğini belirtti. Dünyadaki ortak satınalma projelerinden örnekler veren Sarı, “Amacımız ortak ve üyelerimizin girdi maliyetlerini azaltmaktır. 30 tedarik konusunda 32 tedarikçi ile hizmet veriyoruz. OSO A.Ş., Türkiye’den benzer iş yapan diğer kuruluşlar bazında en geniş tedarik hizmeti ile hizmet veren şirket.” dedi.

OSO A.Ş. Genel Müdürü, bir firmanın OSO üzerinden yararlanması halinde; giderlerinde yüzde 9 tasarruf sağladığını dile getirdi. Suat Sarı sistemdeki firmaların en çok kullandıkları tedarik konularını şöyle sıraladı: Akaryakıt, yurtiçi ve yurtdışı kargo, içme suyu, araç kiralama ve sağlığı ve güvenliği.

OSTİM firmaları ise OSO A.Ş.’den hammadde tedariği konusunda çözümler sunması talebinde bulundular.

 

Kaynak: www.ostim.org.tr 

İlgili Görseller