KAYAHAN

Büyük Kayacık OSB Mah. 21 Nolu Sok. No: 1 Selçuklu - KONYA
0 332 249 72 00       0 332 249 72 08      kayahan@kayahan.com      www.kayahan.com

1970’li yıllarda KAYAHAN, hidrolik alanında 20 yıllık tecrübeye sahip bilinen bir aktördür. Talebe bağlı üretim yapılması stratejisi benimsendiğinden oldukça geniş bir ürün yelpazesi oluşmuştur: hidrolik pres, hidrolik pompa, çelik konstrüksiyon, maden direkleri, kaynaklı roller, v.b. üretimlerini de gerçekleştirmiştir.

KAYAHAN ülkemizin ilk seri atölye tipi pres üreticisidir. KAYAHAN’da, 2000 yılına kadar 10.000 adet civarında özel amaçlı ya da atölye tipi hidrolik pres üretilmiştir. Örneğin Türkiye’nin köklü kuruluşlarından Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’na top mermi presi, roket mermi presi, dinamit kapsül presi, elektrikli fünye presi, gaz maskesi presi gibi 70 adet üzerinde farklı özel amaçlı pres tasarlanmış ve üretilmiştir.

1975’de KONSANTAŞ Konya Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. bünyeye katılmış ve KAYAHAN Grup’a dönüşmenin ilk adımı atılmıştır. Artık döküm de yapabilmektedir. Su ve yangın vanalarını, döküp işleyerek Türkiye’de ilk defa KAYAHAN üretmiştir. Bu vanalardan 60 mm’den 500 mm’ye kadar değişik ebatlarda yılda 10.000 adet üretim kapasitesine ulaşmıştır.

1980’lerde Türkiye’nin büyük demir çelik işletmelerinden olan İskenderun Demir Çelik İşletmeleri ve Ereğli Demir Çelik İşletmeleri için Türkiye de ilk defa 180 tonluk Pik ve 250 tonluk Curuf Pota arabaları KAYAHAN tarafından üretilmiştir. Böylece demir çelik sektörüyle tanışan KAYAHAN, artık yeni bir sayfa açmıştır. Demir çelik fabrikaları için 1980’li yıllarda KAYAHAN, Türkiye’de duşlu masa rollerini de ilk kez üretmeye başlamış ve 1990’ların sonlarına kadar da üretimine devam etmiştir.

1990’lı yıllar aynı zamanda demir çelik fabrikaları için hidrolik silindirlerin üretilmeye başlandığı yıllardır. Bununla birlikte demir çelik sektörü için yurt dışına ilk hidrolik silindir ihracatı 1992’te yapılmıştır. 

2000’den itibaren diğer üretimler terk edilerek sadece hidrolik silindir üretimine odaklanılmıştır. Aynı zamanda 2000 yılında ISO 9001 kalite standardının koşullarını yerine getiren KAYAHAN, ISO 9001:2000 sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

2016 yılında Kayahan Hidrolik Makina Endüstri ve Ticaret A.Ş.’nin KONSANTAŞ Konya Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile birleşmesi sonucunda, KONSANTAŞ Konya Döküm Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş., HİDROTUR Hidrolik Silindir Makine Metalürji ve Maden Sanayi Ticaret A.Ş. ve KAYAHAN İç ve Dış Ticaret A.Ş.’den oluşan KAYAHAN Grup, Türkiye’deki en büyük boyutsal kapasiteye sahip hidrolik silindir üreticisidir. 1,8m çap veya 23m boya kadar honlama kapasitesi ile KAYAHAN A.Ş.’de üretilen hidrolik silindirlerin, ısıl işlem hariç, sert krom kaplama, honlama, derin delik delme, kaynak gibi tüm üretim süreçleri kendi bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Uzun yıllardır sert krom kaplama konusunda uzmanlaşmış olan Kayahan A.Ş. 2015 başı itibarı ile krom-nikel kaplama da yapabilmektedir. Firma, 21 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 73 bin metrekarelik alanda faaliyetini sürdürmektedir.

Firmanın uzmanlık alanı, ağır sanayide kullanılan, özel amaçlı ve büyük ebatlı, müşteriye özel dizayn edilmiş ve üretilmiş endüstriyel hidrolik ve pnömatik silindirler üretmektir. Avantajı, makina parkının büyük ebatlı silindirleri aynı anda çok sayıda üretebilmesidir. Farkı ise kaliteyi kontrol altında tutabilmek için imalat ve montaj sırasında yüzde 100 kontrol yapmasıdır.

Firmanın hizmet verdiği ana sektörler

 • Köprü ve Baraj Kapağı Silindirleri,
 •  Abkant ve Hidrolik Pres Silindirleri,
 •  Demir Çelik Endüstrisi İçin Hidrolik Silindirler,
 •  Off-shore Endüstrisi için Hidrolik Silindirler,
 •  Hidrolik Tampon Silindirleri,
 •  Çimento/Maden/İş Makinaları Silindirleri,

Dünyaya 1990’larda açılan Kayahan A.Ş.’nin, 2016 yılı hidrolik silindir üretiminin yüzde 80’i başta Avusturya, Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna olmak üzere Avrupa’ya ihraç edilmiştir. Kayahan Türkiye’nin endüstriyel hidrolik silindir ihracatında liderliğini uzun yıllardır korumaktadır. Kayahan A.Ş.’nin üretimi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, EN 1090-2 Kaynak Kabul, ISO 3834 Kaynak Yönetim Sistemi, TURQUM Ürün Uygunluk ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Kalite Politikası

 

 •  Müşterinin istediği kalite standartlarında ve teslim sürelerinde hidrolik silindir üretmeyi,
 •  Ürettiğimiz hidrolik silindirlerin boyutsal farklılığında Türkiye ve AB’de öncü olmayı,
 •  Üretim esnasında mevcut yasal mevzuata ve müşteri şartlarına uymayı,
 •  Yenilikçi ürünler ortaya çıkarmak için gerekli altyapı ve kaynakları sağlamayı,
 •  Sektörün öncülüğünü sürdürülebilir kılmak için gerekli kaynak, donanım ve eleman desteğini oluşturmayı,
 •  Tüm paydaşlarımızın memnuniyetini artırmayı,
 •  Kaliteli üretim, sağlıklı çalışan ve güvenli iş ortamı ile çevreye duyarlı bir iş yeri olmayı beyan ve taahhüt ediyoruz.

 

 @kayahangroup

İlgili Görseller

İletişim Bilgileri
Firma Konumu
Şirket Videosu