İŞİM Üyeleri Birlikte Daha Güçlü

Ekleme Tarihi 22.05.2018

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), sloganı; Birlikte Daha Güçlüyüz’e uygun olarak üyeleri arasında iş birliklerini artırmak ve geliştirmek üzere üyelerini aynı masada buluşturdu.

İŞİM, üyeleri arasındaki etkileşimi artırmak ve iş birliklerini geliştirmek üzere ikili iş görüşmeleri ve satın alma etkinliklerini içeren Üye İş Birliği Programı düzenledi.

‘Birlikte Daha Güçlüyüz’e uygun iş birlikleri

Programın açılışında konuşan İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim, etkinliğin tüm üyelere faydalı olmasını diledi. Rasim, İŞİM’in sloganına uygun hareket ettiklerini ifade ederek şunları şöyledi: “Amacımız, sloganımız, Birlikte Daha Güçlüyüz’e uygun üyelerimiz arasındaki iş birliğini artırmak üzere başlattığımız bu programda bize desteğini esirgemeyen üyelerimiz, ve firma yetkililerine teşekkür ediyorum. Amacımız, uluslararası pazarda rekabeti artırabilmek. Uluslararası pazarda bizi temsil edecek gururumuz marklarımıza destek olmak kendi içimizde üyelerimiz arası iş birliklerini artırmak.”

Program da İŞİM üyesi Hidromek, MST İş ve Tarım Makinaları, Pi Makine, Meka Beton Santralleri ve Karba Otomotiv satın alma yetkilileri ve üretim mühendisleri firmalarını tanıtarak tedarik süreçleri hakkında bilgi verdi. İŞİM üyesi KOBİ’lerde tedarikçi olabilecekleri ürünler hakkında nihai ürün üreten firma temsilcileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Etkinlikte 300’ün üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirildi.

Görüşler

Nihai ürün üreticisi küme üyesi firma temsilcileri etkinlikten duydukları memnuniyeti şu sözlerle ifade etti:

Sinan Kaybal – MEKA Firma Yöneticisi: “İŞİM Kümelenmesi firmaları arasındaki iş birliklerinin daha da artırılması yönünde verimli bir organizasyondu.  Program süresince iş birliği potansiyeli doğabilecek görüşmeler yapma fırsatımız oldu.  Firmalarımızın kabiliyetleri ve ne tür çözümler üretebilecekleri hakkında bilgiler edindik.  Ayrıca, halihazırda birlikte çalıştığımız firmalarla da tekrar fikir alışverişi yapma şansımız oldu.  Karşılıklı görüşmelerin firmamız ve bütün katılımcılar için faydalı geçtiğini düşünüyoruz.  Ortaya çıkan enerji, İŞİM kümelenmesinin Birlikte Daha Güçlüyüz sloganını destekliyordu.  Başarılı geçen organizasyondan dolayı İŞİM kümelenmesini tebrik ederiz.”

Serkan Akgüneş – Karba Otomotiv Satınalma Sorumlusu: “Bu program bünyesinde; kısa bir zaman diliminde birçok firma ile görüşebilme imkanı yakalamış olmamız, yeni çözüm yolları üretebilmek adına sevindirici. Bu tarz programların daha sık gerçekleştirilmesi ve daha fazla katılımın sağlanması; firmalar arası iş birliklerini arttırabilmek ve kümelenmenin daha etkin çalışabilmesi adına fayda sağlayacaktır.”

Necati Dayı – Pi Makina Kalite Kontrol Müdürü: “İŞİM Kümelenmesi içerisinde olmak, Pi Makina gibi sektöre yönelik birçok makina ve tesisi yapan ve yapabilen bir firma açısından oldukça önemli. İmalatlarımızdaki ana felsefe her zaman yüksek oranlarda yerli üretim olmuştur ve bu anlayışla da devam edecektir. Bu çerçevede, Pi Makina olarak bu anlayış ve felsefeyle ürettiğimiz tesis ve makinalarda, bizlere üretim, hizmet ve hazır alım gibi alanlarda destek olacak firmaları keşfetmek ve tanışmak oldukça önemli. Firmamız için verimli geçen bu organizasyonun önemi çok fazla.”

Raşit Özgül - MST İş ve Tarım Makinaları İş Geliştirme Direktörü: “İŞİM tarafından düzenlenen program sayesinde Küme üyeleriyle yararlı görüşmeler gerçekleştirildi. Tedarikteki ana prensibimiz varsa öncelikle Gaziantep’ten, yoksa en yakından başlayarak Türkiye’nin tümünden yerli ve milli olmak kaydı ile tedarik yapılmaktadır. Bu kapsamda Ankara’dan çalıştığımız firmalara ilave yeni firmalar katma şansını yakaladık, bundan sonrada Ankara’dan ve İŞİM kümelenmesi üyelerden tedariklerimizin artacağını değerlendiriyoruz.”

Dilek Tarhan – Hidromek Satınalma Uzmanı: “İŞİM, rekabet gözetmeksizin tüm firmaların dayanışma içinde bir araya gelmesini sağlamaktadır. Bu kapsamda, yerli imalatçılar ile tanışarak yurt içi alımlarımızı güçlendirmemize ve dışa bağımlı olmadan ülkemizi kalkındırmamıza vesile olunmaktadır. Türk sanayisinin önde gelen firmalarının aynı atmosferde bir arada olması güç birliği için de uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bizi güçlü yapan faktörlerin içinde tedarikçilerimiz de yer almaktadır. 470 tedarikçimizin 335’ini yerli tedarikçilerimiz oluşturmaktadır. Programda 49 tedarikçi ile görüşülmüştür. Zaman kaybı olmadan birçok tedarikçi ile görüşme fırsatımızın olduğu, çözüm odaklı bu tür etkinliklerin daha sık ve geniş kapsamda yapılmasının büyük faydası olacağına inanıyoruz.”

İlgili Görseller