İŞİM ÖĞRENCİ PROJELERİNİ 11 YILDIR DESTEKLİYOR

Ekleme Tarihi 29.06.2018

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), hayata geçirdiği üniversite sanayi işbirliği programı çerçevesinde üniversiteden mezun olacak gençlerin istihdamına katkı sağlıyor.

Çankaya Üniversitesi ile 2007 yılında mühendislik bölümü ile başladığı öğrenci projelerine uluslararası ticaret bölümü ile devam etmektedir. 11 yılda toplamda 250’nin üzerinde öğrenci projesi gerçekleşmiştir. Gerçekleşen projelerde firmaların ihtiyaçlarına göre konu başlıkları belirlenmiş ve çözümler üretilmiştir. Bu projeler ile firmaların sorunlarına çözüm olurken, öğrencilerinde mezun olmadan önce sahada iyi bir deneyim kazanmalarına imkân sağlanmıştır.

İŞİM, Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü ile sürdürdüğü öğrenci projeleri ile OSTİM firmalarına ihracat pazarı araştırmalarında katkı sağlarken, öğrencilere de istihdam fırsatları oluşturuyor.

Küme koordinatörlüğünce yürütülen projeyle, öğrenciler dönem boyunca haftada bir tam gün firmaların dış ticaret bölümlerinde personel gibi görev alarak, firmaya yeni ihracat pazarları bulmak için çalışıyor.  

Bu yıl İŞİM üyesi 8 firmanın katıldığı projede Çankaya Üniversitesi’nden 11 öğrenci 4 ay boyunca hummalı bir sürecin içine girdi. Firmaların ürünlerini detaylı bir şekilde öğrenen Öğrenciler, reel sektörü, dış ticareti ve yurt dışı ilişkilerin geliştirilmesini yaşayarak tecrübe etti.

Dönem sonunda firmaların da yer aldığı bir programla yaptıkları başarılı çalışmaları sunan öğrenciler sertifikalarını alarak projelerini tamamladı. Ostim Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleşen sunumlarda, Çankaya Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Mahir NAKİP, Öğretim Görevlisi Sayın Fedai UZUN, Ostim OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Orhan AYDIN ve staj yapılan firmaların yetkilileri yürütülen projeleri dinlediler.

Proje bitiminde 2 öğrenci, çalıştıkları firmalarda işe başladı. Bu günü kadar firmalarımızda yürütülen öğrenci projeleri sayesinde 50’nin üzerinde yeni mezuna İŞİM üyesi firmalarda istihdam olanağı sağlanmıştır.

İlgili Görseller