İŞİM KÜMELENMESİ VE TRTEST ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Ekleme Tarihi 31.12.2019

İŞİM Kümelenmesi ve TRTEST Test ve Değerlendirme arasında işbirliği  anlaşması imzalandı. Yerli üreticilerin desteklenmesi ve makine testlerinin yerli olarak yaptırılması için yapılan işbirliği protokolünü İŞİM Kümelenmesi adına Yönetim Kurulu Başkanı Halide RASİM ve  TRTEST Test ve Değerlendirme Genel Müdürü Bilal AKTAŞ imzaladı.

İŞİM Kümelenmesi üyelerinin test ihtiyaçlarını Türkiye’deki yerli ve milli kaynaklardan temin etmenin sözünü veren Bilal Aktaş,  “Öncelikle firmalarımızın ihtiyaçlarını birlikte belirleyelim. TR Test bugün 1800 civarında bir test hizmeti veren firmanın envanterine 10.000 den fazla testin yapılabilirliğine ilişkin bir envantere sahip, tüm savunma sanayi firmalarının test altyapısı, askeri fabrikaların test altyapısı, TÜRKAK’a akredite olmuş frmaların envanteri TR Test envanterinde mevcut. İŞİM Kümelenmesi üyeleri bu portalden ücretsiz olarak ihtiyaçları olan testleri oradan bulabilirler. Bulamadıkları durumda da TR Test gerekliği  danışmanlığı kendilerine verecektir. Biz aynı zamanda İŞİM Kümelenmesi firmalarının akredite olması da dahil kendi üretim yetenekleri  çerçevesindeki test altyapılarının envanterinin de kendi envanterimizi toplamak isteriz. Belki başka bir sektörde başka bir firmanın ihtiyacını mevcut bir altyapı ile karşılamış oluruz. Niyetimiz hiçbir yerli ürün test için yurtdışına gitmesin, madem ürünlerimizi yerlileştiriyoruz testlerini de yerlileştirelim. İnşallah 2020 yılında da İŞİM Kümelenmesinin firmalarına hizmet vermeyi umuyoruz. Bu protokol de herkes için hayırlı olsun.” dedi.

TRTest’i çok önemsediklerini ve uluslararası pazara çıkmayı hedefleyen  her üretici açısından çok önemli olduğunu belirten Başkan Rasim, “Biz İŞİM Kümelenmesi olarak üyelerimizin ürünlerinin belgelendirilmesi için bir test merkezi ihtiyacının farkına vardığımız an bundan iki sene önceydi. O tarihten itibaren de bölgemizdeki üretilen herhangi bir makinenin test edilebilmesi için hangi merkezleri kullanabiliriz diye çalışmalara başladık. Üreticilerin endüstriyel ürünlerde akredite olmasa dahi ürünün kalitesiyle ilgili en azından testlerinden ve kendisinden emin olabilmesi için bu test ihitiyaçları mevcut. Ve bizlerde TR Test ile ortaklaşa neler gerçekleştirebiliriz diye masanın bu tarafına oturuyoruz. Önümüzdeki dönem için güzel işler başaracağımıza inanıyorum ve hepimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. dedi.

İlgili Görseller