İŞİM’ İN AFRİKA AÇILIMI

Ekleme Tarihi 25.05.2018

Avrupa ve Dünya da ki çeşitli ekonomik sıkıntılar sonrasında yaşanan ticari ve ekonomik durgunluk neticesinde, patronlar gözlerini Bakir Pazar Afrika’ya çevirdi. Afrika’da yükselen pazarlardan Kenya ve Güney Afrika ya İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) III. URGE Projesi kapsamında Ticari Heyet Ziyareti düzenledi.

Afrika Kıtası, kapladığı 30.8 milyon km²'lik alan ile yüzölçümü ve nüfus yoğunluğu bakımından dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır. 1 trilyon dolarlık bir pazar olan Afrika'da 55 ülke bulunmaktadır. Afrika bakir bir Pazar olmasının yanı sıra doğal kaynaklar bakımından da dünyanın en zengin bölgesidir. Dünya’daki kobalt, platin rezervlerinin %90’ı, altın rezervlerinin %50’si, krom rezervlerinin %98’i,uranyum rezervlerinin üçte ikisi Afrika Kıtası’nda bulunur.

11-18 Mart 2018 tarihleri arasında İŞİM Kümelenmesi III. URGE Projesi kapsamında Nairobi/Kenya, Johannesburg & Cape Town / Güney Afrika olmak üzere 2 ülke üç şehir e ziyaret düzenlemiştir. 11 Firma/ 15 kişi den oluşan heyetimizin ilk durağı Nairobi /Kenya olmuştur. Kenya  Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan bir ülkedir. Kenya’nın başkenti ve en büyük şehri Nairobi’dir. Doğu Afrika Topluluğu (EAC)nin kurucu üyesi Kenya ve Doğu Afrika topluluğunun diğer 5 üyesi Burundi, Ruanda, Güney Sudan, Tanzanya ve Uganda’dır. Bu da demek oluyor ki Kenya, Doğu Afrika pazarının “giriş kapısı”dır.

Bu doğrultuda İŞİM rotasını Afrika ya çevirdi. Nairobi de ilk ziyaretimiz Nairobi’nin en büyük Makine tedarikçisi olan FEIL Firmasına olmuştur. FEIL firması Yönetim Kurulu Başkanı ile yapılan görüşmeler sonrasından heyetten en az 5 firmamıza iş çıkması öngörülmüştür. Bu verimli ziyaret sonrası  Kenya Investment Authority e gidilerek yatırım fırsatları hakkında heyete bilgilendirmeler yapılmıştır. Buradan alınan önemli bilgi notları ise; Kenya da son dönem seçimi ile gelen hükümet; Üretim, İnşaat, Tarım ve Sağlık sektörleri olmak üzere 4 ana başlığa yöneleceğini ifade ediyor. Ayrıca hükümet inşaat alanında önemli bir girişimde bulunarak 2030 yılına kadar her yıl 500.000 bin konut yapılacağı sözünü vermiştir. Bu ciddi konut projesi hamlesine ilaveten yeni dönemde önemli oranda yol ve köprü projeleri yapılacağı bildirilmiştir. Yine önemli bir bilgi notu olarak, ülkede çeşitli uluslararası bankalar mevcuttur ve bankacılık işlemleri gayet güvenlidir.  İŞİM in bir sonraki ziyareti, Kenya’nın İnşaat Otoritesi olan National Construction Authority ile yapılan görüşmeler sonucu, otorite ile işbirliğine gidilme kararı alınmış ve müteahhit üyeleri ile İŞİM üyelerini eşleştirmek üzere bilgi paylaşımları yapılmıştır. Heyetin sonraki durağı Kenya Federation of Master Builders’a olmuştur. Sektörün nabzını tutan Muteahhitler Federasyonu Başkanı İŞİM’i özel olarak ağırlamış ve işbirliğine giden ilk adımlar atılmıştır. Aynı günün akşamında Kenya Nairobi Büyükelçimiz Ahmet Cemil Miroğlu beyefendi ve Büyükelçilik yetkilileri İŞİM için verdikleri resepsiyonda orada yerleşik Türk firmaları ile heyet arasında önemli bilgi alışverişleri oldu. Büyükelçimiz çok kıymetli bilgilendirmeler yaparak pazarın şu an çok potansiyel olduğunu ve pazara girmek isteyen Türk firmalarını geç kalmamaları için uyardı. Heyetin ikinci gününde Hilton Nairobi Hotel in salonunda 5 saat süren İkili İş görüşmeleri organize etmiştir. Burada yaklaşık 178 ikili iş görüşmesi gerçekleşmiştir. İş görüşmeleri neticesinde İŞİM üyesi firma henüz oradayken fatura kesmiş ve diğer üyelerde siparişler almıştır.

Kenya, son dönemin yükselen pazarları arasında üst sıralarda yer almaktadır. Gördüğüm şu ki bir 5-10 yıl zarfında bu pazara girmek için çok geç kalmış olacağız. Eğer bu denli potansiyel bir pazarda sizlerde yer almak istiyorsanız en kısa zamanda pazara giriş için çalışmalara başlamanızda fayda var. Bu pazarı tavsiye eder misiniz diye sorarsanız cevabım şu olacaktır; Şiddetle önemle ederim!

İŞİM Kenya’dan Güney Afrika Johannesburg a geçmiştir. Burada Bauma Con Expo Africa 2018 fuarı içerisindeki salonda yine İŞİM İkili İş görüşmeleri organizasyonu düzenlemiştir. Fuar organizatörleri İŞİM Heyetine girişte özel karşılama organizasyonu düzenledikten sonra, salonda 100 ü aşkın ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra, fuar alanında üyelerimizden Hidromek standında tüm İŞİM heyeti, Güney Afrika Pretoria Büyükelçimiz Sayın Elif Çomoğlu Ülgen ve Ticari Ataşemiz Işıl Karakurt hanımefendileri ağırlamıştır. Burada da Pazar ile ilgili çok kıymetli bilgileri Büyükelçimiz ve Ataşemizden alan heyetimiz, sorular sorarak soru işaretlerine cevap bulmuşlardır.  Buradan sonra Johannesburg un en büyük Kırma Eleme üretici ve ithalatçısı Pilot Crush Tech üretim tesisi ziyareti olmuştur. Burada fabrikanın üretim kısmı gezildikten sonra, Firmanın Satın alma Müdürü ile toplantılar gerçekleştiriliş ve bu firmanın ürünlerinden %60 ını ithal ettiği anlaşılmıştır. Bu firmanın ürün aldığı rakipler ile rekabet edecek kalite ve fiyat politikalarını anlatma fırsatı bulan firmalarımız buradan sipariş alma sözü almışlardır. Buradan çıkarılan önemli bilgi notu Johannesburg un, hem çok potansiyel bir Pazar olduğu ve Güney Afrika gibi büyük bir ülkenin ülkenin  “giriş kapısı” olduğudur. Bu potansiyel pazarda üyelerimizin gerçekleştirdiği ikili iş görüşmelerinde somut çıktılar beklemekteyiz.

Heyetin son durağı Cape Town / Güney Afrika olmuştur. Burada da Güney Afrika Sanayi ve Ticaret Odasına yapılan İŞİM Heyeti ziyareti ve toplantılarında firmalar, Pazar ve bölge hakkında önemli bilgiler edinme fırsatı bulmuşlardır. Buradan sonra Holiday INN Cape Town Hotel salonunda, The Master Builders and Allied Trades Association Cape Town ve İŞİM iş birliği ile başarılı İkili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir.

İŞİM Kümelenmesi III. URGE Projesi kapsamında, tüm dünyanın odağını çevirdiği Orta ve Güney Afrika ya yapılan resmi ziyaretler, tesis ve üretim ziyaretleri ve ikili iş görüşmeleri başarılı ve verimli şekilde tamamlanmıştır. Firmalarımız Afrika pazarını yakından tanıma şansı bulmuş ve pazarda yer almaları gerektiğine karar vermişlerdir. Yakın zamanda bu görüşmelerden çıkacak somut işbirliklerinin ülke ekonomisine önemli katkıları olacaktır. Firmalarımızın İŞİM in URGE kapsamındaki sonraki rotası Brezilya-Arjantin-Şili olarak planlanmaktadır.

 

İŞİM URGE Projesi Yöneticisi / Dış Ticaret Uzmanı

Esma AKYÜZ

İlgili Görseller