İŞİM İHRACAT YOL HARİTASI TOPLANTISI

Ekleme Tarihi 9.09.2019

İŞİM 3YILLIK İHRACAT YOL HARİTASINI BELİRLEDİ

İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim, “İhracatta hedef ülke araştırmasında 30 ülke belirlendi. İhracat Yol Haritası toplantımızda bu ülkelerle ilgili çalışmalar yapacağız.” dedi.

İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen 4.URGE Projesi’nin ihtiyaç analizi çalışmasının sonuçlarını, düzenlediği İhracat Yol Haritası Toplantısı’nda üyeleri ve paydaşlarıyla paylaştı.

Toplantıda düzenlenen çalıştayla, hedef ihracat pazarları ve odak ürünler konusunda İŞİM üyelerinin katkıları alındı. İŞİM Dış Ticaret Uzmanı Esma Akyüz, Ankara’da iş ve inşaat makineleri sektörü genel durumu hakkında bir sunum yaptı.

Toplantıya; Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, KOSGEB OSTİM Müdürü Osman Kısacık, Makine İmalat Sanayi Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Genel Sekreteri Zühtü Bakır, İŞİM üyeleri ve çok sayıda paydaş kurum temsilcisi katıldı.

30 ülke hedeflendi

İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim, kümelenme çalışmaları kapsamında sektörü ilgilendiren önemli konularda kamu ile çok yakın çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

İş ve inşaat makineleri sektörüyle ilgili taleplerin 11. Kalkınma Planı’nda yer aldığına dikkat çeken Rasim, üyeleri için üretim ve ihracatın önemine vurgu yaptı.

Dördüncü URGE Projesi hakkında da bilgiler veren Halide Rasim, “İhracatta hedef ülke araştırmasında 30 ülke belirlendi. İhracat Yol Haritası toplantımızda bu ülkelerle ilgili çalışmalar yapacağız. Bütün üyelerimizin katkılarını bekliyoruz.” dedi.

“Kümelenmenin uluslararası geçerliliği var”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, kümelenme çalışmalarının önemine dikkat çekti. Aydın, “Kümelenme uluslararası geçerliliği olan bir yapı. Rakipleriyle iş birliği yaparak yapılan işi bir adım ileri taşıyabilirsek daha ileri gideceğiz. Veya yıkıcı rekabette birbirimizi yok ederek hiçbirimiz kazanamayacağız.” mesajını verdi.

Sektör olarak ortak rekabet çalışması yapılması gerektiğini vurgulayan Aydın, “Sorunlarımızı ve çözümleri hep birlikte belirleyelim, ortak bir metin çıkaralım adım adım ilerleyelim.” önerisini dile getirdi.

“Yaptığımız çalışmaları kamu kurumlarının metinlerinde görünce mutlu oluyoruz.” Diyen Orhan Aydın sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamu ile iş birliği yaparak kendimiz için şirketimiz için bölgemiz için ve ülkemiz için güzel işler yapacağız. KOSGEB’e MAKFED’e Ankara Sanayi Odası’na Ankara Kalkınma Ajansı’na Ankara Ticaret Odası’na ve tüm destekleyici kurumlara teşekkür ediyorum.”

“İŞİM Türkiye’ye örnek oldu”

Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, sektörel kümelenmenin önemini raylı sistemler sektöründe de somut bir şekilde görüldüğüne işaret etti.

Kümelenmenin bir pazar oluşturduğuna dikkat çeken Özdebir, “Yurt dışından gelen alıcılar İŞİM’e geldiğinde makineden, yedek parçaya kadar tüm ihtiyaçlarına erişebileceğini biliyor.” dedi.

Ülke ekonomisi için üretimin gerekliliğine vurgu yapan Nurettin Özdebir, İŞİM üyelerine şu şekilde seslendi: “Sizlerin yaptığı iş bu ülkenin selamete ulaşması için yegâne anahtar. Üretim yapacağız, ara girdileri mümkün olduğu kadar yurt içinden tedarik edeceğiz. Önümüzdeki dönemde inşallah Türkiye, ara malı ithalatında kurtulup kendi üretimini destekleyici ara malları üretecektir.”

İş ve inşaat makineleri sektörünün Ankara ekonomisi için önemine dikkati çeken Özdebir, “İş ve inşaat makineleri sektöründe gerçekten kıvanç duyulacak firmalar var. Zor bir süreçten geçiyoruz ama sizlerin sayesinde ülkemiz bu süreci geçecek. Üretiminin yüzde 35’ten fazlasını ihraç eden firmalar ihraç etmeyenlere göre daha rahat durumdalar.” değerlendirmesini yaptı.

“İŞİM güzel işler yapıyor Türkiye’ye örnek oldu.” diyen Özdebir, OSTİM’in kümelenme çalışmalarının Türkiye’nin her yerinde takip edildiğini belirterek şunları kaydetti: “OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın kümelenmeyi kalkınma aracı olarak kullanmaya başlamasıyla Türkiye de bir farkındalık oluştu. OSTİM’de artık diğer şehirlere kümelenmeyle ilgili eğitimler veriliyor.”

ASO’nun Avrupa İşletmeler Ağı’na üye olduğunu hatırlatan Özdebir, İŞİM üyelerine, “Avrupa İşletmeler Ağı’nda firmalarınızın görünürlüğünü sağlayın” tavsiyesinde bulundu.

İlgili Görseller