İŞİM CLUSTEM PROJESİNİ TRABZON’A ANLATTI!

Ekleme Tarihi 20.10.2017

İş ve İnşaat Makineleri Kümelemesi 2016 Ocak ayından bu yana başarılı bir şekilde COSME Küme Mükemmeliyet Programı kapsamında yürüttüğü Clustem projesi KOSGEB tarafından Başarılı Uygulama Örneği seçildi.

İş ve İnşaat Makineleri Kümelemesi 2016 Ocak ayından bu yana başarılı bir şekilde yürütmekte olduğu COSME Küme Mükemmeliyet Programı kapsamında yürüttüğü Clustem projesi KOSGEB tarafından Başarılı Uygulama Örneği seçildi. İŞİM e bronz marka kazandıran Clustem projesi, KOSGEB in COSME Programına Katılımı ve Programdan Elde Edilen Kazanımları En Üst Seviyeye Çıkarabilmek İçin Koordinasyon Kapasitesinin Artırılması Programı kapsamında Trabzon, İstanbul, Gaziantep ve Ankara  olmak üzere 4 ilde tanıtılacak. Bu toplantıların ilk ayağı olan Trabzon’da, İŞİM Clustem Projesi yürütücüsü Esma AKYÜZ projenin teknik ve uygulama detaylarını sunumuyla katılımcılara anlattı. KOSGEB in gerçekleştireceği bu toplantılarda İŞİM, yürütmekte olduğu Clustem projesinin başarısını paylaşmaya devam edecek.

 

Hacısalihoğlu: Şirketler devletin sunduğu destekleri almaktan imtina ediyor.

İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME) Tematik Eğitim Programı’nın açılışında konuşan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, “En büyük zenginliğimiz girişimciliğimizdir. Girişimcilerimizin gerçekten yönlendirildikleri ve yeni teknolojiler onlara doğru olarak iletildiği takdirde yapamayacakları iş yoktur. Devlet firmalara her şeyi sunuyor. Ama bizler bunu almaktan imtina ediyoruz. Bu noktada desteklerin daha iyi anlatılması için herkes üzerine düşeni yapacaktır” dedi.

COSME Programına Katılımı ve Programdan Elde Edilen Kazanımları En Üst Seviyeye Çıkarabilmek için Koordinasyon Kapasitesinin Artırılması Projesi kapsamında düzenlenen programın açılışına KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

 

HACISALİHOĞLU: KOBİ’LER İSTENEN ÖLÇÜDE YARARLANMIYOR

Toplantının açılışında konuşan Başkan M. Suat Hacısalihoğlu, TTSO’nun da içinde bulunduğu Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında yürütülen faaliyetler olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

 

“KOBİ’lerimizin yararlanması konusunda çok önemli bir proje ve ağ olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu programdan yararlanması gereken KOBİ’lerimizin maalesef istediğimiz gibi bu konuya eğilmedikleri çok açık ve net. Bugünkü programın bu yönden faydalı olacağına inanıyorum. Bundan sonraki tanıtımları, odamızın ve KOSGEB’in devam ettirmesi gerekiyor. Bu programların ister kendi işini yenileyen olsun, ister iş kuran olsun, ister yurtdışıyla yeni bir bağ kurarak teknolojisini geliştirmek isteyen olsun, tüm şirketlerimiz ve firmalarımız için çok büyük imkân olduğunu söyleyebiliriz.”

 

“DEVLET HERŞEYİ SUNUYOR, BİZ ALMAKTAN İMTİNA EDİYORUZ”

Başkan Hacısalihoğlu, devletin firmalara her şeyi sunduğunu da belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama bizler bunu almaktan imtina ediyoruz. Burada bir sorun varsa bunu bilerek üzerine gitmek gerekiyor. Arkadaşlarımız üyelerimizi birebir geziyor ve programdan yararlanmaları konusunda bilgi veriyor. Umut ediyoruz ki yeni dönemde üyelerimiz bu imkanlardan daha fazla yararlanırlar. Ülkenin buna ihtiyacı var. Özellikle son dönemde dışa açılma, ihracatın artırılması konusunda her türlü imkana sahip olan KOBİ’lerimizin bunları kullanması çok önemli. Bir tarafta her şeyin önü açılmış bir tarafta da tutukluk var. Bu tutukluğu ortadan kaldırmak görevi bizlere düşüyor. Tanıtım toplantılarını devamlı hale getirmeli, hatta kapı kapı çalarak insanlara imkanlar anlatılmalı. Belki istihdam seferberliğinde başlattığımız gibi burada da bir seferberlik başlatarak konunun üzerine gitmemiz gerekiyor. İşletmelerimizin halini hepimiz biliyoruz. Yenilenmesi gerekiyor. Bu bakımdan bu programlardan yararlanmak özellikle KOBİ’ler açısından önemli. Konuya sadece işbirliği ve pazarlara erişim olarak bakmamak gerekiyor. Dışarıdaki teknolojinin alınması konusunda da önemli bir proje olduğunu söyleyebiliriz.”^

 

“İHRACATTAKİ TAKILMANIN NEDENİ TEKNOLOJİ”

Başkan Hacısalihoğlu, KOSGEB ve TTSO’nun yeni programlar düzenleyerek KOBİ’leri özellikle elektronik çağa yönlendirme konusunda çalışması gerektiğinin de altını çizerek, “KOBİ’lerin alışılmışın biraz dışına çıkması gerekiyor. Girişimcilik eğitimleri veriyoruz. Yönlendirmelerimizin bu doğrultuda olması lazım. Yurtdışına açılımın belki de ön şartımız olması gerekiyor. Ülkenin gelişmesi konusunda ihracat önemli. İhracatımız gelmiş bir noktada takılmış. Bu takılmanın nedeni aslında teknoloji. Bunu aşmamız gerekiyor. Aşarsak hedeflerimize ulaşmamamız için hiçbir nedenimiz yok. En büyük zenginliğimiz girişimciliğimizdir. Girişimcilerimizin gerçekten yönlendirildikleri ve yeni teknolojiler onlara doğru olarak iletildiği takdirde yapamayacakları iş yoktur. Bu bakımdan geleceğe dönük bir taraftan KOSGEB, bir taraftan oda olarak biz ve kalkınma ajanslarımıza görev düşüyor. Hep birlikte sahada çalışmak suretiyle KOBİ’lerimizin bu projelerden daha fazla yararlanmasını sağlamamız gerekiyor” diye konuştu.

 

AKDAĞ: AMACIMIZ COSME ÇAĞRILARINA BAŞVURULARIN ARTMASI

KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ, COSME Programı’nın AB komisyonu tarafından 2014-2020 yılları için uygulamaya alınan, 2,3 milyar euroluk bütçesiyle Avrupa Birliği’nin en büyük çerçeve programlarından birisi olduğunu vurguladı. Akdağ, KOSGEB’in COSME Programı için ulusal koordinatör kuruluş olarak görevlendirildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Mümkün olan en üst seviyede yararlanmayı hedeflediğimiz COSME Finansal araçları çerçevesinde, KOBİ’lerimizin esnek ve kolay şartlarla kredi teminatlarına erişimini sağlayan kredi garantilerinin yanı sıra risk sermayesi yatırım şirketlerine yönelik destekler bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde  KOBİ’lerimiz uygun ve esnek şartlarda kredi garantilerine erişebilirken, bu teminatlara aracılık eden finans kurumlarıysa sağladıkları krediler ile bağlantılı oluşan zararları Avrupa Yatırım Fonu kanalıyla telafi edebilecektir. COSME altında, işletmeler için çerçeve koşullar olarak geçen, girişimcilik ve girişimcilik kültürü, turizm, kümelenme gibi konularda çalışma grupları teşkil edilmekte, çeşitli projeler yürütülmektedir. Bu kapsamdaki Genç Girişimciler için Erasmus enstrümanı ile yeni girişimcilerimizin herhangi bir AB ülkesinde faaliyet alanına benzer, örnek alabileceği bir işletmede belli bir süre geçirmesine, tecrübe ve görgü kazanmasına yönelik imkânlar sunulmaktadır. Önümüzdeki dönemde, ülkemizin COSME Programı’ndan yararlanma düzeyini artırmak, daha etkin koordinasyon sağlamak amacıyla AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığımız tarafından IPA kapsamında proje başvurusu yapılmış, başvurunun kabulünün sonrasında bizleri bugüne getiren süreç başlamıştır. COSME Programına Katılımı ve Programdan Elde Edilen Kazanımları En Üst Seviyeye Çıkarabilmek İçin Koordinasyon Kapasitesinin Artırılması olarak adlandırdığımız projemiz ile 7 aylık bir zaman boyunca; COSME’nin koordinasyonu için KOSGEB’in kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi,

COSME’nin potansiyel faydalanıcılara ve hedef gruplara tanıtılması,

Hedef grupların bilgi ve bilinç düzeyinin arttırılması ve böylelikle COSME çağrılarına başvuruların ve başvuru kalitelerinin artırılması yönünde yoğun bir çalışma yürütülecektir. Bu kapsamda belirlediğimiz hedef gruplar için seçtiğimiz iller olan Trabzon, İstanbul, Gaziantep ve Ankara’da toplam beş etkinliğin yanısıra, diğer ülkelerin deneyimlerden faydalanmak için üye ülkelerle birlikte bilgi-tecrübe paylaşımında bulunacağımız workshoplar gerçekleştireceğiz.”

 

“ÜLKEMİZ LEHİNE İŞBİRLİKLERİ DEVAM EDECEKTİR”

KOSGEB Başkan Yardımcısı Ahmet Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“KOBİ’lerimizin, girişimcilerimizin, dolayısıyla ülkemizin lehine olacak her türlü işbirliği faaliyetini, diğer uluslararası kuruluşlarla olduğu gibi Avrupa Birliği ile de devam ettirmek niyetindeyiz. Nasıl ki, yakın zamanda yenilediğimiz bazı destek mekanizmalarımızı şekillendirirken AB ve üye ülke tecrübelerinden de fikir aldıysak, aynı şekilde ilerleyen dönemde özellikle teknoloji, AR-GE alanları, bu alanlardaki veri tabanlarının entegrasyonu, büyük işletmeler ile küçük işletmeleri buluşturabilme ve KOBİ danışmanlığı gibi konularda Avrupa Birliği ile birlikte çalışma amacımız mevcuttur. COSME kapsamındaki çalışmalarımızın başarısının artmasının da bu amaca hizmet edeceği açıktır. Kişisel veya kurumsal olarak ülkemiz için yaptığımız her çalışma, bu güzel ülkenin gelişiminde bir yapı taşı daha olacaktır. Bu nedenle COSME programından en üst seviyede fayda sağlayabilmemiz için birlikte gayret sarfetmemizin önemini tekrar vurguluyorum.”

İlgili Görseller