İŞİM Afrika Ülkelerine İhracatı Artırmaya Kararlı

Ekleme Tarihi 17.09.2018

Boğaziçi İhtisas Fuarcılık işbirliği ile GANA’dan CM Expo Antalya fuarı için ülkemize gelen bir iş adamı heyeti fuar sonrası OSTİM’e gelerek üyelerimizle buluştular.

UR-GE projesi kapsamında Mart 2018’de düzenlediğimiz ticari heyet programında Kenya ve G.Afrika’da bir dizi ziyaretler ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştiren İŞİM Kümelenmesi üyeleri, Afrika pazarına olan ilgisini artırarak devam ediyor.

Boğaziçi İhtisas  Fuarcılık işbirliği ile GANA’dan CM Expo Antalya fuarı için ülkemize gelen bir iş adamı heyeti fuar sonrası OSTİM’e gelerek üyelerimizle buluştular.

Ağırlıklı olarak İş Makineleri ve Yapı Sektörüyle ilgilenen müteaahitlik ve yatırım firmaları üyelerimizle ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler. 100’ün üzerinde gerçekleşen iş görüşmelerinin yakın zamanda ticarete dönüşmesi bekleniyor. İkili iş görüşmelerinin yanı sıra bazı firma ziyaretlerinde de bulunan GANA heyeti programdan oldukça memnun ayrıldılar.

Afrika kıtasının batısında bulunan Gana, bölgenin en zengin yer altı ve maden yataklarının bulunduğu ülkelerden biridir. 2017 yılında ihracatı 12.16 milyar dolar olan Gana’nın ithalatı 12.73 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye olarak 2016'da Gana'ya olan ihracatımız 298 milyon dolar, ithalatımız ise 180 milyon dolardır.” Rakamları değerlendirdiğimizde Gana’nın ithalatından %2,6 pay alıyoruz.

İlgili Görseller