Çalışma Grupları İŞİM’e İvme Kazandırdı

Ekleme Tarihi 6.08.2018

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), düzenlediği bilgilendirme toplantısında son 10 aylık faaliyetlerini üye ve paydaşlarına anlattı.

İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim, son 10 ay içerisinde çok ciddi ve yoğun faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi. Faaliyetlerinin hızlı ve etkin olmasını sağlayan faktörlerden birinin, oluşturdukları özel çalışma grupları olduğunu ifade eden Rasim, “4 başlıkta yürütülen gruplarımız çok aktif çalışmaktalar. Bu çalışmalarda yer almak isteyen tüm üyelerimizin katılımlarını bekliyoruz.” dedi.

OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), düzenlediği bilgilendirme toplantısında son 10 aylık faaliyetlerini üye ve paydaşlarına anlattı. Toplantıda, özellikle 2017 Ağustos ayından itibaren gerçekleştirdi devlet destekleri bilgilendirme programları, iş birliği etkinlikleri, fuarlar ve saha ziyaretleri, yabancı heyetler ile görüşmeler, Cosme Projesi, URGE projesi ve eğitim kurumları ile gerçekleşen çalışmalar hakkında bilgiler verildi.

İhracatla döviz girdisi oluşturulmalı

İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim, son 10 ay içerisinde çok ciddi ve yoğun faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyledi. Faaliyetlerinin hızlı ve etkin olmasını sağlayan faktörlerden birinin, oluşturdukları özel çalışma grupları olduğunu ifade eden Rasim, “Eğitim ve Kapasite Geliştirme Grubu, Kamu ve Finans Çalışma Grubu, Strateji Çalışma Grubu ve Türk Ticaret Merkezi Çalışma Grubu olmak üzere 4 başlıkta yürütülen gruplarımız çok aktif çalışmaktalar. Bu çalışmalarda yer almak isteyen tüm üyelerimizin katılımlarını bekliyoruz.” dedi.

Kamu kurumlarının üretime yönelik desteklerinin ümit verici olduğunu belirten Rasim, üyelerinin ihracata yönelerek döviz girdisi oluşturması önerisinden bulundu. İŞİM Başkanı şunları kaydetti: “Bunun yanı sıra paralel veya kesişen sektörlerden savunma sanayii ve tarım makineleri sektörlerine yönelmek yine üyelerimiz adına iyi bir çıkış noktası olacaktır. Yine planlarımız arasında bulunan Türk ticaret merkezleri için çalışmalara başladık.”

Piyasa gözetim ve denetim mekanizmalarıyla haksız rekabetin önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Halide Rasim, “Kamu ihalelerinde yerli ürün kullanım şartı için ürün listeleri açıklandı. Bunların sektörümüz adına genişletilmesi yönünde girişimlerimiz oldu ve çalışmalarımız devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, gelişmiş ülkelerin kalkınma süreçlerinde kümelenme modelini seçtiklerine işaret etti. OSTİM’in kümelenme çalışmalarında 10 yılı geride bıraktığını hatırlatan Aydın, “Son yıllarda kümelerimizin çıktılarına baktığımız zaman sadece bölgemiz için değil Türkiye’ye bir model olarak katkı sunduğumuza inanıyorum.” dedi.

Toplantıya katılan KOSGEB Başkan Müşaviri Aydın Bayrambaş ve Laboratuvar Hizmetleri Müdürü Berrinaz Çuhadar da KOSGEB’in destekleri ve laboratuvar hizmetleri konusunda firmaları bilgilendirdi

4.URGE Projesi

Üye firmalarının uluslararası rekabetçiliğini geliştirmede önemli katkılar sağlayan 3 adet URGE projesi gerçekleştiren İŞİM, dördüncü projenin hazırlıklarını sürdürüyor. Toplantıda 4. URGE projesinin tanıtımı yapıldı. İŞİM üyeleri için ihracat etkin bir kaldıraç durumunda. İhracatı geliştirmek adına URGE projeleri önemli bir destek mekanizması.

 

Kaynak: OSTİM Gazetesi

İlgili Görseller