Belediye İhtiyaçlarına Yerli Sanayi Destek Verecek

Ekleme Tarihi 27.12.2019

Türkiye’de ilk kez bir belediyeler birliği sektörel kümelenmeyle iş birliği kararı aldı. 200’ün üzerinde üyesi olan İç Anadolu Belediyeler Birliği, sektörünün öncüsü İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi’yle (İŞİM) protokol imzaladı.

Türkiye’nin ve Ankara’nın lider sektörlerinden iş ve inşaat makinelerinin yerli üreticilerine destek amacıyla yeni bir adım atıldı. İŞİM, T.C. İç Anadolu Belediyeler Birliği üyesi belediyelerin ihtiyaç duyduğu malzeme ve ekipmanları tedarikçi arayışında Birliğe destek verecek. İki taraf, sektörün gelişimine katkı sağlayacak ulusal ve uluslararası projelerde iş birliği içerisinde bulunabilecek ve ortak projeler yürütecek.

Türkiye’de bir ilk olan protokolü İç Anadolu Belediyeler Birliği adına Yenimahalle Belediye Başkanı ve Birlik Başkanı Fethi Yaşar, İŞİM adına Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim imzaladı.

İŞİM, Ahilik kültürünün temsilcisi

OSTİM OSB’nin ev sahipliğinde gerçekleşen imza töreninde protokole ilişkin değerlendirmelerde bulunan İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Halide Rasim, “İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi olarak 144 tane üretici firmanın bir arada bulunduğu, birlikte çalışma kültürünün, geçmişimizden gelen Ahilik kültürünün temsilcisi olarak birlikte ilerleyen, uluslararası pazarlarda Türk iş makinesi markasının dünyaca aranan bir değer olmasını sağlamak için birlikte çalışan bir kümelenmeyiz.” dedi.

İç Anadolu Belediyeler Birliği’ne; belediyelerin ihtiyaçları olan makinelerin, ekipmanların, yedek parçaların ve diğer hizmet araçlarının temini konusunda niyetli olduklarını dile getirdiklerini anımsatan Rasim, “Bu anlamda önce Yenimahalle Belediyesi sonra bütün İç Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği’ne talebimizi ilettik. Sayın Başkanımız Fethi Yaşar’a çok teşekkür ediyorum. Bu konuda kendisinin geri dönüşü oldu.” ifadelerini kullandı.  Halide Rasim, Birlik üyesi tüm belediyelerin başkanlarını üye firmalarını ve ürünlerini tanıtmak amacıyla OSTİM’e davet etti.

Örnek olacak bir başlangıç

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, İç Anadolu Belediyeler Birliği’ne ve Başkan Fethi Yaşar’a protokol nedeniyle teşekkür etti. İŞİM ve Birlik arasındaki protokolün kendileri için çok güzel bir başlangıç ve örnek olacağını bildiren Aydın, şu görüşleri paylaştı: “Bu, bizim hayal ettiğimiz bir şey. Sadece Türkiye değil yakın coğrafya dahil iş ve inşaat makinelerinin odağı, merkezi burası. Birinci el makineler Ankara’da yoğun şekilde yapılıyor. İkinci el makinelerin bütün satış noktaları burada odaklanıyor. Bunların yedek parçasını yapanlar, bütün dünyaya satanlar burada. Burada yurt dışına da iş yapan çok ciddi firmalarımız var.”

OSTİM, amiral gemisi

İç Anadolu Belediyeler Birliği ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yenimahalle’de ticaretin ve sanayinin gelişmesi için elinden gayreti gösterdiklerine işaret etti. Bu gayret sayesinde Yenimahalle’deki ticaretin Ankara pastasındaki payını artırdıklarını belirten Yaşar, yüzde 30 seviyelerinde olan ticaretteki payın yüzde 41 seviyelerine ilerlediğini anlattı. 

Türkiye’nin iş makineleri merkezinin Yenimahalle bölgesi olduğunun altını çizen Başkan Yaşar, OSTİM’i Yenimahalle’nin sanayide, ticarette amiral gemisi olarak niteledi.

“Sanayiciyi genel ve yerel yönetimin taşıması lazım”

Fethi Yaşar şu hususlara vurgu yaptı: “6 senedir İç Anadolu Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı yapıyorum. 35 üyesi vardı. Şu anda 200’ü bulduk. 200 belediyeyle içli dışlıyız. Onlara ağabeylik yapıyoruz. Onların güzelliklerini paylaşıyoruz. Belediyelerin Anadolu’nun her kentinde güzel işler yapması, verimli kaynak kullanması için eğitim veriyoruz, çeşitli yardımlar yapıyoruz. Bütçemiz var; o bütçede büyükten alıyoruz, küçüğe veriyoruz. Böyle bir çalışmanın içinde oluyoruz.

Bu protokol belki diğer belediyelerin ihtiyaçlarına, diğer sektörlere de kapı açacak. Türkiye’de belediyeler birliklerinin ilk imzaladığı bir protokol olacak. Bu konuda da örnek olsun.  Artık Türk sanayicisini belediyelerin, genel ve yerel yönetimin taşıması lazım. Bunları koruması lazım.

Ülkede yetişen, üretilen malı, ülkenizde tercih etme ve koruma tedbirlerini devletin alması lazım. Dünyadaki bütün ülkeler böyle.

Yerel yönetimler olarak da ben Yenimahalle’de ilk geldiğimde söyledim; ‘Yenimahalle’de varsa Yenimahalleliyi tercih edeceksiniz, Ankara’da varsa Ankaralıyı tercih edeceksiniz, Türkiye’de varsa onu tercih edeceksiniz. Ondan sonra dışarıya bakılacak.’ Böyle bir çalışmanın içindeyiz.”

Küme üyeleri Birlik üyelerine tanıtılacak

Yaşar, İŞİM üyelerinin ürünlerini ve yeteneklerini anlatan tanıtım dokümanlarını, İç Anadolu Belediyeler Birliği üyesi belediyelerle paylaşacağını söyledi.  Fethi Yaşar, sözlerini, “Ben Türkiye Belediyeler Birliği’nin de encümen üyesiyim. Bu konuda da Belediyeler Birliği olarak iş makineleri veriyoruz. OSTİM’de üretilen makineleri de ben encümene taşırım. Belediyelerin kullanabileceği araç ve gereç varsa onları da taşırız. Hem esnafımıza, hem de milli sanayiye katkımız olur.” diyerek tamamladı.

 

KAYNAK: OSTİM ORGANİZE SANAYİ GAZETESİ

İlgili Görseller